Biały


Otaczającą nas rzeczywistość odbieramy i interpretujemy za pomocą zmysłów. Jednym z ważniejszych dla zrozumienia świata jest dla nas zmysł wzroku. To dzięki niemu mamy świadomość przestrzeni w której się znajdujemy, widzimy kształty i kolory. Barwy które odbieramy niosą za sobą pewną treść, czasem niezwykle dla nas istotną. Pełnią więc bardzo praktyczną rolę i ułatwiają lub wręcz umożliwiają nam codzienne funkcjonowanie. To na nich w dużej mierze opiera się nasza percepcja. Kolory są dla człowieka tak istotne, że wpływają na nasze emocje, wywołują zarówno ogólne odczucia i wrażenia jak i bardzo konkretne skojarzenia i reakcje. Mogą nas ostrzegać lub uspokajać, motywować do działania lub zachęcać do relaksu. Jednym słowem świat bez barw byłby niesłychanie uboższy.

 

Białe płytki ścienne zawsze będą modena. Rozjaśniają pomieszczenie i nadają mu szyku oraz elegancji.

Blancos 20×50

 

Każdy chyba wie że najbardziej podstawowy kolor to biel. Definicja tej barwy nie jest jednak taka prosta a i wariantów tego wydawać by się mogło oczywistego koloru może być całkiem sporo. Dla tego nie raz słyszymy o ciepłej albo zimnej bieli czy też musimy coś zobaczyć w dziennym świetle aby ocenić czy biel jest naturalna.

 

Łazienka w której białą glazurę zestawiono z płytkami imitującymi drewno. Trudno o bardziej klasyczne połączenie.

Blancos 30×90

 

Co ciekawe, na to w jaki sposób ją widzimy wpływa także bezpośrednie jej otoczenie. Jeśli zestawiamy ze sobą dwa przedmioty o różnej temperaturze koloru białego, to nasza psychika każe nam twierdzić że jeden z nich nie jest wcale bielą a na przykład bardzo jasną szarością lub odnosimy nieodparte wrażenie że kolorystyka ta “wpada” w delikatny beż.  Innymi czynnikami wpływającymi na to jaką ją postrzegamy są też kształty obserwowanych przedmiotów, kąt pod jakim patrzymy, ilość i rodzaj światła podczas obserwacji oraz wiele innych okoliczności.

 

Klasyczna kuchnia czarno-biała. Prostota i elegancja w najwyższym wydaniu.

Blancos 30×60

 

Projektowanie wnętrz jest dziedziną w której kolory odgrywają bardzo istotną rolę. Projektant musi wiedzieć o nich niemal wszystko, rozumieć zasady łączenia ich ze sobą, znać symbolikę, a przede wszystkim skutecznie wykorzystywać drzemiący w nich potencjał aby ostatecznie uzyskać założony efekt. A jeśli już mowa o potencjale to z pewnością nie brakuje go barwie białej. Do jej najczęściej wymienianych zalet zalicza się oczywiście uniwersalność oraz zdolność do łączenia się ze wszystkimi pozostałymi barwami. Ponadto optycznie powiększa ona pomieszczenie i pozwala zachowywać czystość formy. Przez lata niedoceniana przez architektów wnętrz, dziś doczekała się wielu niezwykle udanych i inspirujących projektów.

 

Duży format płytek i trójwymiarowy relief na ich powierzchni są obecnie najbardziej modne.

Blancos 29,5×90

Wszystkie białe płytki marki Argenta znajdziesz na hiszpańskiej stronie producenta. >>>