Betonowy

płytka w kolorystyce surowego betonu


Beton – mieszanka cementu i kruszywa bez której współczesny świat nie mógłby istnieć w kształcicie jaki znamy. Przez lata uważany za stosunkowo tani i praktyczny budulec, który jednak na etapie wykończenia budynku należało bezwzględnie zatynkować, pokryć jakaś okładzina lub przynajmniej pomalować. Jednym słowem sam w sobie nie posiadał żadnych walorów estetycznych a jedynie użytkowe.

połączenie płytek szarych kwadratowych z heksagonalnymi

Atlas

 

Zmieniło się to diametralnie w dwudziestym wieku. Pionierzy zmian w architekturze, wizjonerzy szukający nowych form wyrazu zaczęli dostrzegać potencjał betonu wykraczający poza to czym jest i jakie ma parametry techniczne. Stał się więc materiałem znacznie bardziej wszechstronnym, konstrukcyjnym i wykończeniowym jednocześnie. Głównym prekursorem wykorzystywania betonu w architekturze w jego pierwotnej, surowej formie był Francuzki architekt Charles-Édouard Jeanneret-Gris. Wówczas narodził się styl określany jako modernistyczny styl międzynarodowy. Wiele powstałych w tym okresie budynków do dziś uznawanych jest za najwybitniejsze dzieła architektoniczne. Są wśród nich muzea, budynki rządowe, prywatne domy mieszkalne a nawet kościoły i wiele innych projektów wykorzystujących, jak się okazało unikatowe piękno betonu.

Podobnie jak w przypadku architektury urbanistycznej, z czasem beton stawał się istotnym elementem w dziedzinie projektowania i wytwarzania materiałów okładzinowych do wnętrz. Stosunkowo niedawno znów gwałtownie zwiększyła się jego popularność. Był nawet okres w którym branża ceramiczna wręcz zakochała się tej stylistyce. Kolekcji płytek gresowych które swoim wyglądem przypominają surowy beton pojawiło się w pewnym momencie tak dużo, że w centrach oferujących materiały wykończeniowe tworzona dla nich oddzielne strefy. Prezentowano tam w jednym miejscu dziesiątki a nawet setki różnych modeli, od jasno szarych aż po niemal grafitowe. I Mimo że dziś hegemonia betonowej stylistyki ustąpiła nieco miejsca innym wzorom, wciąż płytki imitujące beton stanowią ważny segment w szeroko pojętej ceramice użytkowej.

 

Szara łazienka, przykład nowoczesnego, loftowego designu. Czyste, surowe wnętrze w wielkomiejskim stylu.

Argila

 

Stare, podniszczone meble w towarzystwie rustykalnych okładzin ceramicznych przypominającej beton. Pomysł na ciekawe wnętrze.

Melange

 

w salonie na posadzce ułożono gresy imitujące beton w formacie 60x60 które zawsze idealnie prezentują się w nowocześnie zaprojektowanych wnętrzach.

City

 

Wszystkie płytki imitujące beton marki Argenta znajdziesz na hiszpańskiej stronie producenta. >>>